Idea

Ania przy pracy w warsztacie

Witaj na mojej stronie! Na imię mam Ania i mieszkam w Łodzi - mieście znanym większości jako miasto tkacko-sukiennicze. Uwielbiam stare przedmioty o nieskomplikowanych formach głównie fotele, krzesła, stoliki czy komody przede wszystkim polskiego wzornictwa. Choć nie kryję, że interesuje mnie również zagraniczne, szczególnie skandynawskie. Prowadzę legalną firmę, w której zajmuję się renowacją mebli i tapicerstwem mebli na zamówienie oraz ich bezpośrednią sprzedażą, głównie za pośrednictwem tej strony. Prowadzę również warsztaty podstawowej renowacji mebli

Jestem przeciwniczką nieekologicznych wyborów konsumenckich - masowej produkcji tanich, wątpliwej jakości rzeczy oraz kupowaniu zagranicznego pochodzenia nowych, drogich przedmiotów meblarskich czy ozdobnych. Uważam, że Polska w połowie XX wieku dała nam znakomitych projektantów spod ręki których wychodziły formy mogące konkurować z największymi ikonami światowego wzornictwa. Stąd pomysł na Apetyczne Formy ™ by z podniesioną głową przywracać blask i ocalić na kolejne lata to co polskie, a przy okazji zmniejszać ślad ekologiczny.

Meble od ręki

Przedmioty na sprzedaż, oferowane na mojej stronie nie są replikami. To oryginalne, używane, przeważnie z kilkudziesięcioletnią historią meble często sygnowane i zawsze poddawane starannemu i intensywnemu odnowieniu, a czasem nowoczesnej przemianie według mojego pomysłu. Ze względu na swój wiek oraz moją chęć bycia wiernej wobec oryginału, meble te mogą nosić ślady użytkowania. O ewentualnych niedoskonałościach obiecuję Was informować w opisach oraz poprzez dokładne zdjęcia. Zapraszam do zakupów.

Poszukiwania

Pięknego, oryginalnego wzornictwa głównie z lat 40. 50. 60. i 70. ubiegłego wieku upatruję na targach, w komisach, w Internecie, na giełdach czy aukcjach. Staram się aby były to przedmioty pochodzenia polskiego o ciekawych kształtach i fakturach z naturalnych materiałów.

Renowacja mebli i materiały

Do współpracy przy odnawianiu mebli zaprosiłam zaprzyjaźnionych, lokalnych rzemieślników - tapicerów, stolarzy i lakierników. Znaczną część prac renowacyjnych wykonuję również sama w swojej pracowni.

Nabyte przeze mnie przedmioty bardzo często wymagają skomplikowanej i czasochłonnej renowacji: rozbiórki aż do samych kości i naprawy, wymiany wnętrzności, dokładnego czyszczenia i szlifowania, barwienia lub malowania, lakierowania i tapicerowania. Zabiegi te to nierzadko dziesiątki godzin pracy, z których najbardziej cieszą mnie te, spędzone w pracowni gdzie cały czas poszerzam swoją wiedzę oraz umiejętności przywracania blasku zapomnianym przedmiotom.

Do renowacji mebli staram się wyszukiwać i używać bezpieczne dla zdrowia, również mojego ekologiczne materiały - np. farby i lakiery wodne, lakierobejce hipoalergiczne, preparaty z ograniczoną ilością rozpuszczalników, ekologiczne bejce i kleje wikolowe. Elementy metalowe poddawane są piaskowaniu i malowaniu proszkowemu, a tkaniny obiciowe zamawiane są w zaprzyjaźnionej hurtowni z wyłącznie polskim kapitałem. Choć mocno ubolewam nad tym, że materiały, które często wykorzystuję podczas renowacji nie są produkowane w Polsce, a tym bardziej w moim rodzinnym mieście - Łodzi. Ale nadal szukam wymarzonego, polskiego producenta pięknych materiałów obiciowych by choć odrobinę wesprzeć naszą polską gospodarkę :-)

Zdjęcia

Odnowiony przedmiot wędruje na sesję zdjęciową. Przy prezentowaniu mebli poprzez fotografię kieruje się dwoma zasadami: zero technik poprawiania czy modyfikowania zdjęć, większa liczba dokładnych zdjęć prezentujących detale i ewentualne ślady użytkowania czy niedoskonałości, którym nie mogłam w żaden sposób zapobiec. Kupując przedmiot z mojej strony otrzymujecie to co widzicie na zdjęciach. Dodatkowo będę starała się obrazować Wam na różne sposoby wielkość oraz funkcjonalność danego przedmiotu.

Moje najbardziej aktualne prace można znaleźć na Facebooku.

Miłego dnia
Ania Karasińska

Autorem i właścicielem praw do treści, zdjęć oraz wybranych grafik jest firma Apetyczne Formy Anna Karasińska. Kopiowanie tych elementów bez zgody właściciela jest zabronione.